Wybrane ulgi przy rozliczeniach z pit 36

Posted by on gru 25, 2013 in Uncategorized | 0 comments

Dokument PIT 36 jest jednym spośród sporadycznie wybieranych druków, głównie dlatego, że dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i tych, które rozliczenia z Fiskusem dokonują samodzielnie. Podatnicy Ci są w mniejszości. Zdecydowana większość dokonuje rozliczeń z podatku przez płatnika. W PIT 36 działa znacznie mniejsza ilość ulg fiskalnych, niż w przypadku PIT 37. Warto jednak je poznać i zorientować się co możemy odliczyć od podatku.

PIT 36 a ulgi podatkowe

Ulga prorodzinna jest jedną z ulg, z której możemy skorzystać przy okazji rozliczenia z podatku. Z formularza może skorzystać tylko jedna osoba. W praktyce oznacza to, że nie możemy rozliczyć się z małżonkiem. Jest to połączone z prowadzeniem przez płatnika działalności gospodarczej, która jest inaczej rozpatrywana niż zatrudnienie na zwykły etat. Nie możemy też skorzystać z opcji pozyskania ulgi, gdy wychowujemy indywidualnie dziecko.

Podatki i ulgi dla pracujących za granicą

Ulga abolicyjna przeznaczona jest dla osób, które pomnażały swój kapitał za granicą i których państwo nie zwolniło z obowiązku płacenie podatków w Polsce. W takim przypadku można ubiegać się o uwolnienie z podatku według określonej i osobistej stopy.

Korzystając z ulgi abolicyjnej należy wypełnić załącznik PIT-ZG. 

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>