Ulgi na dzieci – komu przysługują i jakie są stawki?

Posted by on lut 21, 2014 in | 0 comments

Obywatele opiekujący się dziećmi mogą ubiegać się o tzw. odliczenie ulgi na dziecko. Trzeba wziąć pod uwagę liczę pociech, a także to, czy zarabiają możemy spodziewać się zniżek różnej wysokości.

Ulga przysługuje osobom wychowującym małoletnie dzieci, w stosunku do których ustanowiona była władza rodzicielska, pełniona była funkcja opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej. O ulgę starają się również rodzice dzieci pełnoletnich do osiągnięcia przez nie 25. roku życia, które uczą się lub podjęły pracę, a ich zyski rocznie nie przekraczają 3089 zł rocznie. Ulga uwzględnia także dzieci bez względu na wiek, jakie miały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Do skorzystania z ulgi uprawnione są również osoby opodatkowane na regułach ogólnych, mając na uwadze skalę podatkową.

Jak skorzystać z ulgi

Bez względu na to jak dopiec potrafią nam podatki ulga na dziecko to za każdym razem miły upominek. Aby z niej móc skorzystać należy wypełnić aneks PIT-O łącznie z odpowiednią deklaracją podatkową (PIT-36 czy PIT-37). Ulgę odlicza się od naliczonego podatku, nie od zarobku, jak sądzi dużo osób. Do wypełnienia tego załącznika, niezbędne będą numery PESEL każdego dziecka, a w wypadku niedostatku takiego numeru, ich imiona, nazwiska oraz daty urodzenia. Szczególnie ważne jest jest, aby na życzenie organów podatkowych przedstawić: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o potwierdzeniu opiekuna prawnego dziecka, adnotacje od sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy poświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły. Druków tych nie załącza się do zeznania podatkowego, ale podaje się je wyłącznie w przypadku, kiedy otrzymamy polecenie od urzędu skarbowego.

Ile wynosi ulga na dziecko

Zniżka jest ustalana miesięcznie i wynosi 92,67zł. Na cały rok, na jedno dziecko można zatem odliczyć maksymalnie stawkę 1112,04 zł. W współzależności od tego, kiedy dziecko się urodziło, za taki etap w pierwszym kalendarzowym roku życia odliczana jest zniżka. Przykładowo, jeśli dziecko urodziło się we wrześniu, rodzicom przysługuje ulga za 4 miesiące kończącego się roku podatkowego. Wysokość ulgi na dzieci zamienia się jeszcze w współzależności od liczebności dzieci. Jak nietrudno się domyślić, miesięczna suma wzrasta wraz z kolejnym dzieckiem. Za drugie opłata będzie identyczna jak za pierwszego potomka, jednak za trzecie dziecko stanowić będzie kwotę 139zł, a za czwarte i następne 185,34zł. Warto wiedzieć, że, kwota ulgi na dzieci jest taka sama dla obojga opiekunów. Bez względu na formę rozliczenia, samodzielnie decydują, czy opłatę przysługującej im ulgi od stawki jednego z rodziców, od podatku indywidualnie, czy od podatku obojga.

Warto zdać sobie sprawę! Zniżka wyczerpuje się, począwszy od miesiąca, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński lub na podstawie orzeczenia sądu usytuowano je w placówce mającej całodobową opiekę.

Co jeśli wychowuję sam?

Opisywana ulga prorodzinna, ponieważ tak nazywa się dla osób płacących podatki ulga na dzieci jest alternatywą dla osób mający pełnię władz rodzicielskich , a nie tylko posiadających ją. Jeśli dziecko przebywa z jednym z rodziców, a drugi z nich nie wykazuje zainteresowania, nie opłaca alimentów ani nie interesuje się dziećmi, ulga przysługuje tylko aktywnie interesującemu się rodzicowi. W wypadku, kiedy po rozstaniu oboje rodziców ciągle opiekuje się dzieckiem, ulga należy się im po połowie, albo w odpowiednio ustalonych proporcjach. Fakt nie oznacza, że wraz z łożeniem alimentów, ulga przestaje przysługiwać. ciągle to również aktywne sprawowanie opieki rodzicielskiej.

 

W przypadku rozwodu lub separacji prawnej ulga jest uznawana za osobny miesiąc sprawowania opieki rodzicielskiej. Każdemu z płatników przysługuje odliczenie w kwocie 1/30 zniżki za każdy dzień opieki nad dzieckiem. Opiekunowie czy rodzice nie posiadają szansy podwojenia ulgi w połączaniu z czym posiadają jeden wspólny limit.

Naprawdę warto poświęcić kilka dodatkowych chwil, by otrzymać zwrot części kosztów pochodzących z włączenia nowego członka rodziny.

Sprawdź! program pit

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>