Podatki w małżeństwie

Posted by on lut 18, 2014 in | 0 comments

Posiadanie statusu małżeńskiego upraszcza wykonywanie wielu czynności wspólnie. Czy dotyczy to jednocześnie rozliczenia podatkowego – określającego zazwyczaj samodzielną osobę fizyczną? Dowiedzmy się, kiedy możesz rozliczać się razem.

Rozliczenie podatku dla wdowców

 

Wdowcy mają prawo wypełnić swoje rozliczenie podatkowe jako rozliczenie z małżonkiem w wypadku, gdy małżonek dokonał żywota podczas rozliczanego okresu podatkowego, lub przetrwał cały rozliczany rok i odszedł dopiero podczas obecnego okresu podatkowego, przed złożeniem deklaracji PIT.

       

Dobre strony rozliczenia we dwoje

 

Zasadniczą przewagą deklaracji podatkowej składanej we dwoje przez związek małżeński jest fakt, że kwoty obydwu osób są wtedy dodawane i dzielone na pół, a w dalszej kolejności odlicza się od nich podatek. To opłacalna sytuacja dla par, gdzie jedna osoba gromadzi fundusze, a druga zajmuje się domem. Zasady rozliczenia małżeńskiego są funkcjonalne także dla par, w których jedno z nich zdobywa przychody podchodzące pod wyższą skalę podatkową. Po dodaniu ich i podzieleniu przez dwa, jest możliwość, że podatek od przychodów będzie odliczony na zasadach niższej skali, gdy uzyskany zostanie niski wynik.

Kto może rozliczyć PIT w małżeństwie

 

Wspólne rozliczenie PIT dotyczy par, które zamieszkują na stałe nasz kraj, a zarazem ów legalny związek trwa co najmniej cały poprzedni rok. Ponadto istotne jest, by para małżeńska nie funkcjonowała w prawnej separacji. Powinna więc istnieć w tej parze majątkowa wspólnota, warunkująca rozliczenie małżeńskie.

 

Choć małżeństwo obecnie traci na trwałości, pozostaje sporo argumentów, dla których opłaca się je zawierać. Zaznaczamy, że pary mogą się deklarować przez bezpłatny i idealny program do PIT z naszego serwisu!

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>