Pit 38 – jak rozliczyć podatek giełdowy

Posted by on kwi 18, 2014 in | 0 comments

Podatki dotyczą każdego, podobnie inwestorów giełdowych, którzy zdobytym zyskiem każdego roku muszą się podzielić z budżetem państwa. Poniżej przekazujemy podstawową wiedzę na temat pit 38, którą powinien mieć każdy posiadacz papierów wartościowych oraz każdy, kto rozważa zakup akcji czy obligacji.

Pit 38 – dla kogo

 

Podatek od giełdy albo też podatek giełdowy to rodzaj podatku dochodowego dla osób fizycznych, regulowany przede wszystkim przez art. 30a i 30b ustawy dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, dołączany do grupy podatków od zysków kapitałowych. Bez związku z wysokością dochodu obowiązuje dla niego dziewiętnastoprocentowa  stawka (bez progresji). Podatek ów nalicza się między innymi od dochodów uzyskanych z inwestycji w akcje, obligacje, kontrakty terminowe czy prawa poboru. Co trzeba wiedzieć, dochody giełdowe nie podlegają łączeniu z dochodami pobranymi z pozostałych źródeł (poza sytuacją, gdy dochody giełdowe uzyskiwane są w formie prowadzonej działalności gospodarczej). To znaczy, że strata mająca miejsce na giełdzie nie jest w stanie pomniejszyć podatku spłacanego np. w relacji z dochodem pozyskanym z okazji umowy o pracę.

 

Płatnikiem pitu-38 bywa zarazem sam inwestor, a także bank, fundusz inwestycyjny czy spółka. W sytuacji dochodu pozyskanego w efekcie sprzedaży papierów wartościowych za każdym razem wymagany podatek będzie zmuszony jednak odprowadzić inwestor (jak również wysłać wymaganą deklarację podatkową). Wtedy będzie to opłata jednorazowa, tuż po zamknięciu roku podatkowego.

W jaki sposób można pomniejszyć kwotę podatku o stratę z lat ubiegłych?

Podatnik, który złożył w minionych latach zeznanie podatkowe wykazujące stratę, ma okazję zmniejszyć wysokość płaconego podatku z powodu uzyskanych dochodów kapitałowych.

Podatnicy, jacy otrzymali stratę w związku z inwestowaniem na giełdzie papierów wartościowych, mają szansę ją rozliczyć dzięki obniżeniu o jej stawkę dochodu uzyskanego z takiego samego źródła przychodów podczas pięciu następujących kolejno po sobie lat podatkowych.

Odliczenie dotyczy jedynie strat poniesionych z przychodów podlegających opodatkowaniu z tytułu odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych,
  • użyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

oraz z okazji objęcia akcji (udziałów) albo wkładów w spółdzielniach w zamianie za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Stopień obniżenia w jakimkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. wysokości tej straty. Kwota zeznana w rozliczeniu PIT-38 w pozycji 28. ("Straty z lat ubiegłych") nie ma prawa również przewyższyć sumy dochodu przedstawionej w pozycji 26. tego samego formularza PIT-38.

 

Instrukcja do pit 38

 

Pełną instrukcję można odnaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Udogodnieniem dla inwestora stanie się pobrany z biura maklerskiego PIT-8C, na podstawie którego uzupełniamy deklarację PIT-38. Do poszczególnych rachunków papierów wartościowych jest organizowany odrębny PIT-8C. To znaczy, że jeśli inwestor operuje kilkoma rachunkami maklerskimi, na jakich w danym roku podatkowym pojawił się obrót, otrzyma kilka osobnych deklaracji PIT-8C. Wtedy wszelakie zyskane dochody musi wziąć pod uwagę na jednym formularzu PIT-38 poprzez dodanie ich.

Pomimo wykonywanych transakcji na rynku papierów wartościowych, w roku podatkowym nie zawsze udaje się zgromadzić zysk. Opłaca się jednak wiedzieć, że czasem także i w tych przypadkach inwestorzy są zmuszeni do złożenia deklaracji podatkowej. Co jednak korzystne, inwestorzy którzy w ubiegłych latach "pochwalili się" stratą przed fiskusem, mogą na pewnych zasadach odliczyć jej wartość od uzyskanego w danym roku dochodu.

Mimo, iż zakup akcji obarczony jest widmem konieczności wypełnienia pitu-38, początkujący inwestor nie powinien się tym sugerować.

Sprawdź! program pit 38

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>