Pit 37 – jak prawidłowo uzupełnić

Posted by on sty 23, 2014 in Uncategorized | 0 comments

W bytowaniu każdego, a co za tym idzie mającego dochody człowieka, nadciąga jeden z najmniej cenionych okresów – rozliczenie podatkowe. Procedura nie jest przecież kłopotliwa, jeśli postępujemy wg niewielu kroków.

Przewaga dokonujących rozliczenia osób funkcjonujących na etacie dotyczyć powinien wyłącznie formularz pit 37. Służy on obliczeń podatku dochodowego dla osób fizycznych, które w ubiegłym roku uzyskały dochody z tytułu wynagrodzeń pochodzących m.in. ze stosunku pracy. Pod ową grupę podlegają oraz zasiłki, stypendia czy emerytury. Poniżej, w kilku krokach prezentujemy, jak sprawnie i pospiesznie rozliczyć się z obecnego podatku online.

Krok 1 -  Wybór programu do obsługi PIT-37

 Na początku wypadałoby zlokalizować w przestrzeni internetowej oraz uzyskać pojedynczy z sporej ilości osiągalnych programów do wypełniania deklaracji. Nieodpłatny program pit można pobrać klikając na baner po lewej krawędzi. Następnie potrzeba sporządzić wszystkie pożądane załączniki. Ważne są dowód osobisty oraz formularze PIT-11 uzyskanie od zatrudniających. Jeżeli zamierzasz ubiegać się o ulgę na dziecko, potrzebny będzie ponadto jego PESEL. Jeśli korzystasz z Internetu, wyjątkowo potrafisz starać się o dofinansowanie. Zorganizuj wiec rachunki za Internet w minionym roku.

Warto wiedzieć, iż za pomocą Internetu wolno złożyć jeszcze niemało innych deklaracji fiskalnych, w tymże np. druk vat7 ewentualnie PIT38. W niniejszym artykule, będziemy się natomiast zajmować wyłącznie kwestią PIT-37.

Krok 2 – Rozpoczęcie pracy z programem

Większość przydatnych aplikacji oferuje dwa sposoby, jakie określamy zgodnie z naszymi preferencjami. Są to:

a) Formularz aktywny

b) Kreator PIT

Pierwsza alternatywa, dana jest dla osób doświadczonych, które chcą dopełniać PIT krok po kroku dodatkowo mieć weryfikację nad każdym jej elementem oraz porządkiem uzupełniania. Inna z kolei, dopuszcza początkującym podatnikom sprawnie uporać się z rozliczeniem. Urządzona jest w inteligentny kalkulator, który wypełniając funkcję chroniącego nad wszystkim przewodnika, instynktownie uzupełnia pola formularza dodatkowo uzupełnia incydentalne niedostatki.

Krok 3 – wprowadzenie przychodów podatnika

 

Podatek za 2013 rok rozliczamy, począwszy od wprowadzenia danych osobowych. Następnie, nadchodzi etap na wprowadzenie wiadomości o dochodach. W większości przypadków, niniejsze pola będą potrzebowały użycia formularza PIT-11, otrzymanego od pracodawcy czy innego płatnika (np. ZUS). Uzupełniamy więc niezapisane pola, czerpiąc z wiadomości spośród aktualnego kwestionariusza.

Kiedy weźmiemy pod uwagę PIT-11 dopisujemy następujące pozycje PIT-37:

a) przychód (poz. 37) b) koszty uzyskania przychodu (poz. 38), c) zaliczka pobrana przez płatnika (poz. 41) d) składki na ubezpieczenia społeczne (poz. 91) e) składki na ubezpieczenia zdrowotne (poz. 108).

Dochód (poz. 39) wypełniony zostanie mechanicznie.

Gdy mieliśmy wynagrodzenie od kilku pracodawców sumę zysków przynależy podliczyć. Łączna wartość kosztów osiągnięcia zysków nie może jednak naruszyć ustalonych zakresów.

Krok 4 – Ulgi podatkowe

Deklaracja PIT-37 pozwala na uwzględnienie ulgi z za dziecko i korzystnie z sieci. W przypadku dziecka, starczy dać jego numer PESEL, by system sam obliczył ulgę. Jeżeli jednak ubiegamy się o dofinansowanie kosztów Internetu, będą konieczne rachunki, sprawdzające faktyczne koszty. Stawkę abonamentową starczy przeprowadzić zaledwie za początkowy miesiąc. System sam uzupełni pozostałość.

Krok 5 – Przekazanie 1% podatku

Jeżeli planujemy, 1% podatku potrafi, zamiast do puli państwowej, wejść na konto obranej poprzez nas instytucji użytku powszechnego. Starczy wpisać jej numer KRS i nazwę, i na jej poczet zostaną przeznaczone kapitały.

Bagatelizując ciężar opłaty dostatecznej kwoty, podatek za 2013 pozostanie rozliczony w chwili, kiedy postanowimy się nadać naszą deklarację online do Urzędu Fiskalnego. Pamiętajmy jednak, że należałoby wydrukować sobie wersję dla siebie i pozostawić na etap pięciu lat.

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>