Oszczędzaj czas – rozlicz się przez sieć!

Posted by on lut 2, 2014 in | 0 comments

Jeśli nie chcesz kilkukrotnie drukować i realizować dokumentów, jechać do urzędu, przebywać w kolejkach – skorzystaj z oferty rozliczenia pit przez Internet. Jest to najpopularniejsza i najkorzystniejsza forma złożenia zeznania rocznego.

Nie potrzebujesz mieć podpisu elektronicznego ani żadnego specjalnego sprzętu. Powinien wystarczyć komputer z dostępem do Internetu, dokumenty i trochę wolnego czasu. W szybki sposób jesteś w stanie uzupełnić następujące druki: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A oraz wniosek PIT-16.

Niezbędne dokumenty

Zanim podejdziesz do wykonywania pit online, upewnij się, że posiadasz zebrane potrzebne dane. Należą do nich przede wszystkim PESEL, imię i nazwisko płatnika, data urodzenia, kwota zysku wykazana w zeznaniu za ostatni rok. Od 2012 r. osoby fizyczne, które nie posiadają działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów oraz usług, nie są płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego człowieka nie mają obowiązku podawania nr NIP. Rozliczenie pit wymaga użycia wyłącznie numeru PESEL.

Rozliczenie online

Żeby złożyć zeznanie podatkowe wypadałoby wejść na stronę, na której dostępny jest bezpłatny program do wypełniania wniosków. Wybrane aplikacje będą wymagały ściągnięcia w całości albo pobrania niektórych wtyczek, umożliwiających korzystanie z nich. Program internetowy pit przeprowadzi automatycznie przez proces wypełniania dokumentu. Nie ma się czego obawiać, bo najmniejszy błąd może zostać skorygowany. Wypełnienie gotowego formularza polega na wprowadzeniu kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za miniony rok. Zabezpiecza to autentyczność wykonywanej przez nas deklaracji podatkowej. Kiedy dokument jest już podpisany, nadaje się, aby przekazać go używając aplikacji. Warto też wziąć sobie gotowy wniosek oraz zachować UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Stanowi ono dowód, o takiej samej wartości jak dowód nadania listu poleconego, czy potwierdzenie złożenia deklaracji, uzyskane w urzędzie skarbowym.

Co możemy odliczyć?

Uzupełniając internetowe deklaracje, jesteśmy zazwyczaj uprawnieni do odliczenia od podatku niektórych wydatków oraz zastosowania przewidzianych w ustawie ulg skarbowych. Przylegają do nich m.in.: ulga abolicyjna, ulga na dzieci, zdrowotne składki ZUS, 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, IKZE, ulga na Internet. Jeżeli posiadamy jedno lub dwoje dzieci,  jesteśmyupoważnieni do ulgi w wysokości 92,67 zł na dziecko za każdy miesiąc. Rodzice jedynaków stracą jednak tą możliwość, jeżeli ich łączna roczna suma dochodów przekracza 112 tys. zł. Osoby samotne bądź po rozwodzie dostają tę jedną liczbę przy połowie zakładanej granicznej wysokości zarobków. Jeżeli mamy więcej dzieci, za trzecie dostaniemy 139 zł na miesiąc, a za czwarte oraz wszystkie nowe 185,34 zł na miesiąc.

Deklaracje małżonków

Przez Internet dopuszczalne jest również złożenie zeznań podatkowych (PIT-37, PIT-36) małżonków, bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez jednego z nich. Ministerstwo Finansów w odpowiednich broszurach które dotyczą formularzy podatkowych dokładnie objaśnia, na jakich zasadach rozliczane są osoby po ślubie. Podstawowym warunkiem jest zawsze pozostanie w związku małżeńskim przez pełen rok podatkowy. Jeżeli w trakcie roku skarbowego miały miejsce ślub lub rozwód, nie można oddać wspólnego PIT.

Co zyskujemy? oszczędzamy czas. Nie musimy biegać po urzędach i pozostać w kolejkach razem z osobami, które nie przekonały się do elektronicznej formy rozliczeń. Oszczędzając czas, oszczędzamy również fundusze. Dane przesyłamy w łatwy i wygodny sposób nie wstając z fotela. Mamy gwarancję, że nasza informacja została przeprowadzona poprawnie oraz, że łatwo otrzymamy zwrot nadpłaty. Otrzymujemy także możliwość otrzymania potwierdzenia doręczenia bez opuszczania domu, anie drukując niepotrzebnego papieru, dbamy środowisko.

Zobacz też! sii.org.pl

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>