NIP? A może PESEL?

Posted by on lut 10, 2014 in | 0 comments

Prawa podatkowe ulegają częstym zmianom, a deklaracja podatkowa to wciąż rozwijająca się dziedzina. Niektóre zmiany istnieją już od lat, lecz nie wszyscy zdążyli do nich nawyknąć. Zaś zaczynający podatnicy mogą o nich nie wiedzieć. Dotyczy to też NIP.

Osoba fizyczna i PESEL

Podatnicy w większości to osoby fizyczne. Zazwyczaj osoby fizyczne deklarują się z PIT 37. Do PIT 37 2013 od paru lat potrzebny jest jedynie numer PESEL. To duże uproszczenie albowiem większość z nas umie go zapamiętać, a dodatkowo posiadamy go na dowodzie osobistym. Dzięki powyższemu ułatwieniu nie potrzebujemy tylu dokumentów, aby zabrać się do formularza podatkowego.

Obowiązywanie NIP

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą czy też nie deklarujemy podatku jako osoba fizyczna, wtedy NIP znów jest obowiązujący. Tyczy się to działalności dowolnie opodatkowanej, liniowo, kartą podatkową, ryczałtem, według skali. Wszak prowadzący działalność gospodarczą są na pewno przyzwyczajeni do wielości danych i dokumentów.

Do czego nam NIP

NIP to po rozwinięciu Numer Identyfikacji Podatkowej. Otrzymujemy taki numer po osiągnięciu pełnoletniości, jeżeli udamy się po niego do urzędu. Aż do 1 stycznia 2011 był konieczny dla osób rozliczających podatek. Lecz okazuje się, że PESEL w równym stopniu identyfikuje konkretną osobę. Tak więc oba numery spełniające tę samą funkcję nie są już potrzebne.

Jeśli wątpimy, czy w naszej sytuacji wymagany jest NIP czy PESEL, wystarczy skorzystać z program PIT 2013, który od razu podpowie nam, jakich danych potrzebujemy. Pobierz go z naszej strony.

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>