Kto wypełnia Pit 38. Przykłady

Posted by on mar 25, 2014 in | 0 comments

Interesujesz się handlem papierami wartościowymi? Sprzedajesz udziały w spółkach? Nie wiesz jak wypełnić formularz podatkowy? Dla wszystkich, którzy w urzędzie skarbowym złożyć mają pit 38 objaśnienia zaprezentuje ten artykuł.

Pit 38 przez internet

 

Podobnie jak w przypadku innych formularzy, pit 38 złożyć można wysyłając zeznanie do urzędu skarbowego oraz przez Internet. Złożenie formularzadeklaracji pit38 online daje nam zaoszczędzić czas potrzebny na dojście do obowiązującego nas urzędu skarbowego jak też pieniądze, które byśmy musieli przeznaczyć na przemierzenie owego dystansu. W Internecie dostępnych jest wiele programów do wypełnienia pit38 online. Jak je zdobyć? To proste. Potrzeba tylko w wyszukiwarkę wprowadzić słowa pit 38 przez internet albo pit-38 druk, aby po paru sekundach zobaczyć dziesiątki wyników.

Pit 38 za 2012

 

Pit 38 stworzony jest dla podatników prywatnie zajmujących się obrotem papierami wartościowymi lub odsprzedających udziały w spółkach. Wyślą go ci, którzy w czasie ubiegłego roku zdobyli osobiste dochody z okazji:

  • finansowego zbycia:
    • papierów wartościowych,
    • użyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
    • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizowania wynikających z nich praw,
    • udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
  • wzięcia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w wymianie za udział niefinansowy w innej formie aniżeli przedsiębiorstwo czy też jego zorganizowana część.

 

W kwestii pit 38 objaśnienia Ministerstwa Finansów tłumaczą, że bardzo często bazą wypełnienia pit-38 druk bywa pit-8C przedstawiany poprzez biuro maklerskie obsługujące rachunek inwestycyjny obywatela. Warto jednak mieć na uwadze, że to na podatniku ciąży obowiązek poprawnego uzupełnienia zeznania pit 38 oraz odprowadzenia właściwej sumy oczekiwanego podatku. Chociaż jest to niezbyt prawdopodobne, to jednak pomyłki w zeznaniach otrzymywanych od biur maklerskich mają miejsce. Broker niekoniecznie musi również wiedzieć o wszystkich naszych transakcjach, czasami może inaczej rozumieć przepisy podatkowe lub nie rozpoznać wszystkich możliwych do wykazania kosztów uzyskania przychodu. Dlatego tak ważne jest, aby za każdym razem analizować dane zaprezentowane przez nasze biuro maklerskie oraz przy przenoszeniu liczb na właściwą deklarację PIT-38 należycie je poprawiać, jeżeli istnieje taka potrzeba. W sytuacji wątpliwości mamy szansę zwrócić się do przynależnego biura maklerskiego o wytłumaczenie i o korektę pomyłek. W praktyce, jeżeli podatnik się nie myli, biura maklerskie przeprowadzają korektę PIT-8C, a później przesyłają poprawiony dokument podatnikowi i do urzędu skarbowego. Sporządzenie drobiazgowej informacji o tematyce druku PIT-8C to, w zależności od stawek brokera, suma w okolicach 30-50 zł (kiedy jednak zostanie udowodnione, że inwestor ma słuszność, należność powinna zostać zwrócona).

 

Nie ma opcji rozliczenia pit-38 druk wspólnie z małżonkiem. Mąż i żona składają deklarację pit 38 pojedynczo, każdy dla siebie. Objęcie udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną za wkład pieniężny (np. za gotówkę) uprawnia do rozliczenia pit 38 dopiero w chwili sprzedania udziałów. Objęcie ich samo w sobie nie prowokuje bowiem zysku deklarowanego na pit 38.

 

Formularz pit 38 za 2012 rozlicza się do 30 kwietnia.

 

 

Na pierwszy rzut oka podatnik może mieć dylemat ze ściągnięciem najlepszego programu. Jak to zrobić? Wystarczy, aby posiadał on kilka zalet. Przede wszystkim musi dbać o bezpieczeństwo danych osobowych (uzupełniając pit-38 druk lub sprawdzając pit 38 przykład wypełnienia, obywatel musi mieć świadomość, że wiadomości o nim są całkowicie zabezpieczone i nie zostaną wykradzione z komputera). Prócz tego dobrze, gdy nie jest narzucony limit podatników i skończonych druków, program może zarazem oferować wykorzystanie zarówno przez firmy i osoby fizyczne. Dużym udogodnieniem jest wbudowana baza urzędów skarbowych, powiatów i gmin, oraz automat obliczeniowy. Po trzecie wybierając program do wypełnienia pit 38 przez internet ważna jest możliwość wydrukowania lub wysłania formularza elektronicznie do systemu e-Deklaracje.

 

Zobacz! sii.org.pl

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>