Kto wypełnia Pit 36?

Posted by on lut 15, 2014 in | 0 comments

Obywatele bez względu na miejsce zatrudnienia, wiek i doświadczenie co roku borykają się z koniecznością oddania zeznania skarbowego. W gąszczu przepisów nietrudno się zgubić. Podpowiemy, co zrobić, żeby rozliczenie roczne pit 36 przebiegło bez błędów.

Pit 36 - dla kogo

Instrukcja do pit 36 zamieszczona na stronie Ministerstwa Finansów jako osoby zobowiązane do oddania zaświadczenia o wysokości osiągniętego przychodu (poniesionej straty) określa płatników, którzy:

 • posiadali: pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na uniwersalnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
 • otrzymali zyski: z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy czy z kolejnych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na uniwersalnych zasadach, z jakich byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, ze źródeł przychodów położonych za granicą, z różnych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, z jakich ani płatnik, ani obywatel w przeciągu roku fiskalnego nie posiadał obowiązku odprowadzania zaliczek,
 • czerpią ze zwolnienia na bazie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),
 • są obowiązani dokonać doliczenia na bazie art. 44 ust. 7f ustawy,
 • są obowiązani dołączyć do indywidualnych zysków dochody małoletnich dzieci,
 • obniżają dochód o straty z lat ubiegłych,
 • wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o jakim mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeśli podatek ten nie został pobrany przez płatnika,
 • wykazują należny podatek dochodowy, o jakim mowa w art. 30e ustawy.

   

  Jak wypełnić pit 36

   

  przykład zamieszczony poniżej przedstawia swoisty niezbędnik do rozliczenia.

   

  CZĘŚĆ A

  Rozliczenie roczne pit 36 podatnik zaczyna od uzupełnienia pól zawierających pytania o: identyfikator podatkowy, wybór sposobu opodatkowania (indywidualnie, razem z partnerem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko), rok, cel oświadczenia i adres urzędu skarbowego odpowiedni dla miejsca zamieszkania.

  CZĘŚĆ B

  Nowe dane pozwalające na identyfikację jednostki składającej zeznanie. 

  CZĘŚĆ C

  W tym miejscu pit 36 druk 2013 podatnik opowiada o skorzystaniu ze zwolnienia w podatkach w ramach tak zwanego kredytu fiskalnego. Obowiązuje to osób zaczynących prowadzenie działalności gospodarczej (po spełnieniu wymaganych warunków).

  CZĘŚĆ D

  Płatnik rozpoczyna wyliczenia, powykonaniu których w późniejszej części otrzyma informację, czy musi dopłacić podatek, czy otrzyma jego zwrot. Tę część programu pit 36 druk 2013 uzupełnia się w tym oparciu, w tym przy pomocy innych dokumentów, m.in. druków również formularzy otrzymanych od innych podatników co więcej w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej z księgi przychodów również rozchodów co więcej księgi rachunkowych.

  CZĘŚĆ E

  Następne wyliczenia, podczas których dokonuje się odliczeń od dochodu zwolnionego, szkód i opłat na ubezpieczenie społeczne.

  CZĘŚĆ F

  Rozliczający się z Pitu odlicza od dochodu zwolnienia takie jak: ulga na internet, na dzieci, zniżki związane z mieszkaniem i domem, rehabilitacyjne, odliczenia z tytułu przekazanych darowizn.

  CZĘŚĆ G

  Wymaga wykazania kwot zwiększających zasady opodatkowania lub zmniejszających stratę, jeśli podatnik utracił przywilej do wcześniejszych pomniejszeń.

  CZĘŚĆ H

  Ta partia pit 36 druk 2013 to miejsce na rozliczenie z podatku.

  CZĘŚĆ I i J

  To fragment pit 36, w której jesteśmy w stanie dokonać rozliczenia od podatku, uzupełniając zawczasu – jeżeli posiadamy jakieś zniżki – dokumenty PIT/O i PIT/D. Oprócz tego liczymy w tej części opłatę na ubezpieczenia zdrowotne, również te wyniesione podczas np. pracy zagranicą, jeśli były za nas opłacone.

  CZĘŚĆ K

  Ostatnia partia, ujawniająca czy podatnik ma urzędowi skarbowemu zapłacić podatek, czy należy mu się zwrot nadpłaty.

  CZĘŚĆ L

  To strona dotycząca zryczałtowanego czynszu dochodowego, który w myśl regulacji uzupełnią osoby nie mające stałego miejsca zamieszkania na terenie RP i mają dochody bez pośrednictwa płatników.

  CZĘŚĆ M, N

  Część M wypełniają osoby, które będąc podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie były zobowiązane do zaliczenia ich do środków trwałych. Część N dotyczy należnych za poszczególne miesiące lub kwartały zaliczek na podatek wykazanych w części J, które podatnik powinien wpłacić za dany rok podatkowy.

 

Najszybciej przez Internet

Najszybsza droga do przedstawienia deklaracji podatkowej to przekazanie tzw. e-deklaracji. Pit 36 przez internet złożyć można dokładnie w parę sekund, bez potrzeby marnowania czasu na dojazd do urzędu skarbowego oraz wyglądanie w kolejce. Wykorzystanie tego nowoczesnego rozwiązania nie jest trudne, a specjalnie przygotowane oraz dostosowane w tym celu programy umożliwiają uniknięcie błędów.

 

Rozliczenie roczne pit 36 nie jest takie okropne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim musimy przestudiować informacje na dokumencie. Powinniśmy również zachować ten artykuł i wrócić do niego przed rozpoczęciem pracy nad deklaracją podatkową. Instrukcja do pit 36 ułatwi przebrnięcie przez poszczególne rubryki. Pomocne może także być zapamiętanie wiadomości, że najskuteczniej będzie wysłać pit 36 przez internet.

Zobacz też! sii.org.pl

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>