Kto uzupełnia Pit 11?

Posted by on kwi 11, 2014 in | 0 comments

Firma, organizacja czy instytucja zatrudniająca pracowników, przez cały czas trwania stosunku pracy opłaca za nich kwoty na podatek dochodowy. Przy końcu roku płatnik jest zobligowany wystawić każdemu pracownikowi PIT-11 (pit 11 pobierz). To deklaracja poświęcona dochodom uzyskanym w tej instytucji i jest potrzebna podatnikowi do rozliczenia swojego druku podatkowego. W PIT-11 trzeba uwzględnić także dochody zwolnione z podatku. Nie zeznaje się natomiast dochodów, od jakich odprowadzono podatek ryczałtowy.

Jak rozliczyć pit 11 przez Internet

Pracodawcy mają też opcję przesłania pracownikom wiadomości o dochodach w Internecie, akceptując je skutecznym podpisem elektronicznym. Ministerstwo Finansów umieszcza na stronie taką informację dotyczącą również e-pit 11 :

Statystyki wskazują na coraz powszechniejsze korzystanie z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez Internet. Drogą elektroniczną mogą być składane między innymi informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11). Deklaracje w takiej formie przekazywać można nie tylko do urzędów skarbowych, ale także samym pracownikom, co daje dodatkowe oszczędności. To najszybsza, najwygodniejsza, a przede wszystkim bezkosztowa forma rozliczeń z urzędem skarbowym w porównaniu z rozliczeniem w tradycyjnej formie papierowej.”

Wypada więc użyć naszego programu, za pomocą którego można łatwo i szybko wpisać dane i przesłać do urzędu skarbowego. Istnieje także formularz pit 11 do pobrania – możemy go zatrzymać na komputerze. Jedynym obowiązkiem składania dokumentów w tej postacji jest konieczność jednorazowego doniesienia, do urzędu skarbowego odpowiadającego płatnikowi, formularza UPL-1 w formie papierowej (zezwolenie do podpisywania druku składanego za pomocą środków komunikacji elektronicznej przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego weryfikowanego ważnym, kwalifikowanym certyfikatem).

Co jeśli jedna osoba miała kilka umów?

Dość często zdarza się, że pracownicy są zatrudniani zarazem na umowę o pracę jak i umowę o dzieło czy zlecenie. Pojawia się wtedy zapytanie, jakim sposobem rozliczać takie przypadki. Nic prostszego. Trzeba zrealizować dla takiego pracownika jeden pit i zawrzeć w nim wszelakie dochody, od których firma miała obowiązek podliczyć zaliczkę na podatek i które podpadają pod rozliczenie w osobowym zeznaniu rocznym.

Kto ma obowiązek wystawienia PIT-11?

Jak już wspomniano na początku, przymus wystawienia owego dokumentu spoczywa w pierwszej kolejności na zakładach pracy pobierających zaliczki na podatek dochodowy od osób, które przychody zdobywają ze stosunku służbowego czy stosunku pracy. Do grupy podmiotów, które dostarczają PIT-11 klasyfikuje się też podmioty, wypłacające różnego rodzaju należności.

Przykłady:

  • areszty śledcze oraz zakłady karne – według wypłat za pracę przynależącą terminowo aresztowanym i skazanym,
  • placówki naukowe, jednostki organizacyjne uczelni, zakłady pracy oraz niewymienione jednostki organizacyjne – od wypłacanych przez nie stypendiów,
  • jednostki organizacyjne/osoby prawne przekazujące emerytury i renty poza krajem – od wypłacanych przez nie emerytur i rent,
  • spółdzielnie – od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, wliczanego w ciężar kosztów tej spółdzielni,
  • centrum integracji społecznej – od zapewnianych świadczeń integracyjnych i integracyjnej premii motywacyjnej, wręczanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,
  • oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej – od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z reguł zapisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Składki ubezpieczeniowe

Płatnik w PIT-11 wykazuje również raty na ubezpieczenie społeczne ujęte w roku podatkowym przez niego z funduszy podatnika (ubezpieczenie chorobowe, emerytalne, rentowe, z okazji bycia członkiem w rolniczej spółdzielni produkcyjnej czy też innego rodzaju spółdzielni zajmującej się produkcją rolną). Ponadto, przedstawia wysokość składki pobranej podczas roku podatkowego, w zgodzie z przepisami dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez środki publiczne. Płatnik nie okazuje w PIT-11 kwot, których filar wymiaru ustala dochód uwolniony od podatku. Przedstawia zaś kwotę wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne, o jaką podatek jest zmniejszony.

Przedstawienie pracownikowi deklaracji PIT-11 jest obowiązkiem niemal każdego pracodawcy. Odpowiadamy na pytania, przypominamy jaki jest termin składania pit 11 i objaśniamy jak nie popełniać błędów. 

Sprawdź też!  program pit

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>