Kogo obowiązuje wypełnianie Pit 36?

Posted by on lut 3, 2014 in | 0 comments

Pit36 to zaświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu czy poniesionej straty w roku podatkowym. Deklaracja dotyczy tylko przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (mającej obecnie 18% i 32%), a wypełnić ją powinny osoby, jakie:

 • miały pozarolniczą działalność gospodarczą na uniwersalnych regułach przy zastosowaniu skali podatkowej,
 • prowadziły oddziały nietypowe produkcji rolnej opodatkowane na całych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej,
 • uzyskały zyski: z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (albo własnych umów o odpowiednim charakterze) ) opodatkowane na całych zasadach, ze źródeł krajowych (od jakich odpowiedzialne były indywidualnie opłacać zaliczki na podatek), ze źródeł przychodów położonych za granicą bez pośrednictwa polskich płatników (dotyczy to pracy u płatnika spoza terytorium kraju), z innych źródeł (opodatkowanych na całych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej, z jakich ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek).

PIT-36L - podatek liniowy tak, ale tylko wtedy gdy złożyłeś oświadczenie

Pit 36l obowiązuje jedynie tych podatników, którzy posiadali pozarolniczą działalność gospodarczą albo działy specjalne produkcji rolnej i w danym czasie przedłożyli właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dokument o wyborze złożenia w postaci liniowej.

Rozliczenie z pit 36l nie ujmuje:

• złożenia deklaracji z partnerem,

• rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko

• rozliczenia się łącznie z pozostałych przychodów (opodatkowanych według skali podatkowej, które rozlicza się pit36 albo pit37).

W pit 36l podatnik ma możliwość rozliczyć wyłącznie składki na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, ulgę abolicyjną, składkę na IKZE oraz przeznaczyć 1% podatku na cel organizacji pożytku publicznego.

 Formularz krok po kroku

 Wiele osób zachodzi o głowę jak wypełnić pit 36, a to bardzo proste. Żeby zacząć wypełnianie formularza potrzebny jest formularz pit 36, uzyskany z powszechnych w Internecie plików PDF. Bez komplikacji  znajdziemy druk pit 36 także w dostępnych programach do wykonywania druków poprzez Internet. Obywatel ma możliwość dobrać jedną z trzech możliwości dokonania rozliczenia: indywidualne, razem z dochodami małżonka czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, a wynika to jeszcze Polaków, jacy zamieszkują w innym kraju niż Polska (na obszarze Unii Europejskiej czy Szwajcarii). Kiedy zdecydujemy się na to rozliczanie powinno się zaznaczyć w pozycjach 6,7,8.

Formularz pit 36 wypełnianie rozpoczynamy od wpisania identyfikatora skarbowego (NIP czy PESEL), roku za który się rozliczamy oraz wyboru sposobu złożenia deklaracji. W części B uzupełniamy kolejne dane identyfikujące, w tym: imię i nazwisko, adres zamieszkania o datę urodzenia, a w części 3 wiadomości dodatkowe (m.in. dane o korzystaniu z tzw. kredytu podatkowego).

 Część D dotyczy dochody/straty ze źródeł przychodów. Tu należy zacząć wyliczenia, które w dalszych częściach wygenerują wiadomości czy należałoby podatek dopłacić, czy możemy liczyć na zwrot. Jako źródła przychodów druk pit 36 daje obraz:

 • O należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej lub zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego rozdzielone przez urząd pracy,
 • O emerytury, renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy ,
 • O pozarolniczą działalność gospodarcza,
 • O działy specjalne produkcji rolnej,
 • O działalność wykonywaną osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o PIT (w tym umowy o dzieło i zlecenia),
 • O najem lub dzierżawę,
 • O prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT,
 • O inne źródła.

Część E i F – wprowadzamy w nich odliczenia z dochodu zwolnionego, strat oraz składek na ubezpieczenie społeczne (także możemy odliczyć też straty z lat ubiegłych). Jeśli korzystamy z ulg oraz odliczeń z przychodu musimy zrealizować załączniki PIT/O oraz PIT/D oraz na ich podstawie wypełniamy pozycje w niniejszej części pit 36.

W części G formularz pit 36 uzględnia pozycję, w jakiej można wykazać kwoty zwiększające podstawy opodatkowania czy zmniejszające stratę jeśli straciliśmy prawo do wcześniejszych pomniejszeń.

Część H jest miejscem na określenie podatku.

W części I oraz J wykonamy odliczenia z podatku oraz obliczenia zobowiązania fiskalnego.

Część K da obraz czy należy dopłacić podatek, czy możemy zdobyć zwrot pieniędzy.

Pit 36 może jest bardziej skomplikowany od pitu 37, a przy odrobinie skupienia każdy obywatel jest w stanie sobie dać rade z jego własnoręcznym dopełnieniem.

Zobacz też! sii.org.pl

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>