Jesteś na emeryturze? Rozlicz się z Pit

Posted by on kwi 16, 2014 in | 0 comments

Obywatele, którzy pozyskali dochody z okazji przyznanej emerytury lub renty muszą wypełnić roczne rozliczenie pit na deklaracji PIT-37. Osoby, które spełniły warunki i zdecydowały się na rozliczenie wraz z ZUS rozliczane są na podstawie druku PIT-40A.

Kiedy rozliczasz się sam

Rozliczanie pit online czy też w postaci tradycyjnej jest wymagane w wypadku, gdy emeryt/rencista zarabiał dodatkowo, gromadząc dochód wymagający opodatkowania. W takiej ewentualności wypełnia PIT-37. Podobnie to działa w momencie prowadzenia działalności gospodarczej. Powinno się wtedy rozliczyć się za pośrednictwem PIT-36. Gdy w przerabianym sezonie podatkowym (w uzupełnieniu pomagają między innymi aktywne formularze pit) podatnik poszedł na emeryturę, lecz nie był emerytem przez całe 12 miesięcy tego roku, od ZUS odbierze tylko druk PIT-11A. Za wcześniejsze miesiące powinien oczekiwać na formularz PIT-11 od przeszłego pracodawcy. Korzystając z nich ma obowiązek rozliczyć się uzupełniając i składając do urzędu PIT-37.

Rolnicy

Sprawa jawi się analogicznie w wypadku rolników. Kiedy płatnik dostanie z KRUS PIT-40A i nie licząc renty i emerytury nie zyskuje innych dochodów opodatkowanych (nie dodaje się w tym miejscu dochodu z gospodarstwa rolnego) nie ma obowiązku składania do urzędu skarbowego dodatkowego zeznania podatkowego. Kiedy rolnik dorabia okazyjnie, dostanie PIT-11, z którego musiał będzie rozliczyć się własnoręcznie (na przykład wybierając pity online).

Nie trzeba, nie znaczy nie można

To, że ZUS i KRUS mogą rozliczyć renty i emerytury, nie sprawia że podatnicy nie mają możliwości składania osobistych zeznań. Instytucje te wykonują rozliczenia według zasad takich samych, jak deklarują własnych podwładnych. Tak więc, nie podliczą ulgi na Internet czy uczące się dzieci. Kiedy mamy wiedzę, że przysługują nam warunki preferencyjne i pragniemy ich użyć, wyłączną metodą jest osobiste wypełnienie oraz dostarczenie PIT-37 do urzędu. Podobnie przedstawia się sytuacja, kiedy chcemy rozliczyć się wraz ze współmałżonkiem. Ostatni dzień, do kiedy pit musi być złożony w urzędzie to koniec kwietnia roku następnego po zamykanym roku podatkowym. Kiedy podatnik chce wnioskować o przekazanie OPP 1% podatku, też nie może zrobić tego oddając  zeznanie ZUS lub KRUS.

Nie musisz składać PIT jeżeli...

Nie powinieneś składać PIT jeżeli dochody, które dostajesz pochodzą z:

  • rent przypisanych na zasadzie przepisów o zaopatrzeniu wojskowych i inwalidów wojennych jak też ich rodzin,
  • rent zapisanych osobom represjonowanym oraz członkom ich rodzin przepisane według regół określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin oraz dochody z racji emerytur lub rent odbieranych przez osoby, które utraciły wzrok w wypadku działań wojennych w trakcie wojny 1939-1945 albo wybuchu zachowanych po tej wojnie niewybuchów i niewypałów.

Niepełnosprawny na utrzymaniu

Jeżeli emeryt bierze pod swoje utrzymanie osobę niepełnosprawną, przysługuje mu ulga rehabilitacyjna. Pozwala to na odliczenie od podatku np. samochodu wykorzystywanego po to, żeby niepełnosprawny dojeżdżał na wymagane zabiegi (maksymalnie 2280zł), medykamenty wypisane przez lekarza specjalistę (ponad 100zł miesięcznie), wózek inwalidzki czy sprzęt niezbędny do ćwiczeń. Wypada poświęcić nieco czasu na własnoręczne wypełnienie formularza, żeby skorzystać z takich udogodnień.

Emeryci i renciści nadal mają obowiązek rozliczenia pit online albo w standardowej formie. Część z nich rozlicza ZUS lub KRUS. Jeśli poza emeryturą lub rentą w roku podatkowym, osoba nie miała innych dochodów należnych do opodatkowania, nie trzeba zostawiać w urzędzie skarbowym dodatkowej deklaracji podatkowej. ZUS przesyła gotowy druk PIT-40A zarówno do podatnika i urzędu skarbowego. Warunkiem musi być wpłacanie emerytury przez cały rok podatkowy (12 miesięcy). Jeśli roczny przychód opodatkowany nie przebił sumy 3091 zł, nie ma potrzeby płacenia podatku dochodowego. 

Sprawdź! program pit

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>