Jeden procent podatku – jak przekazać, cele, organizacje

Posted by on kwi 1, 2014 in | 0 comments

Od 1 stycznia 2004 r. rozliczenie roczne pit 37 daje szansę na powierzenie 1% podatku dochodowego dla dobrowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego w Polsce. Organizacja ta musi widnieć na legalnej liście tego typu instytucji.

 

Kto może przekazać 1%?

Z formuły przeznaczenia części płaconego podatku dochodowego korzystają ci obywatele, których dochody nie są zwolnione z wymogu opodatkowania. Mogą tak robić osoby deklarujące się przez klasyczny formularz pit 37 do wydruku, płacące podatek liniowy, rozliczające się ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych etc. W rozliczeniu podatkowym pit 37 doc albo innych wskazujemy na wolę przepisania 1% podatku, określamy kwotę i podajemy nazwę instytucji, wobec której mają zostać przeznaczone pieniądze. Sam proces przesłania pieniędzy na wybrane konto wykonuje naczelnik urzędu skarbowego, zmniejszając ją o wartość przelewu bankowego.

Informacje praktyczne

Nade wszystko powinno się wypełnić formularz pit 37 do pobrania albo w formie papierowej albo zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i odszukać rzeczoną rubrykę. W dwa pola trzeba wprowadzić numer KRS organizacji, na której rzecz chcemy przekazać pieniądze oraz sumę, która nie przekracza 1% (może zaś być niższa). Możemy także dodać, na jaki cel mają być przeznaczone pieniądze. W ów sposób zobowiązujemy się pomóc konkretnemu dziecku, konkretnej akcji czy inwestycji. Bardzo ważne jest poprawne wprowadzenie danych do pit 37 druk pdf z uwagi na brak sposobności ich poprawy. Jeśli wprowadzimy pomyłkę, pieniądze nie będą wysłane odpowiedniej organizacji pożytku publicznego.

Kwota pomocy

Na osobnym rozliczeniu PIT podatnik może przeznaczyć 1% tylko dla jednej organizacji. Nie ma opcji dzielenia tej kwoty między kilkoma organizacjami. Jeżeli podatnik deklaruje się na kilku formularzach, wszędzie może przeznaczyć 1% i zasilić konto różnym instytucjom. Pieniądze przekazane zostaną jedynie w sytuacji, gdy podatnik zapłaci swój podatek w całej kwocie. Przepisywaną kwotę trzeba zaokrąglić do całych dziesiątek groszy w dół. Przykład: gdy do wpłacenia mamy 37,17zł, przekazujemy 37,1zł.

Spóźnialscy

Podatnicy, chcący wspomóc OPP, mają obowiązek unikać spóźnienia. Osoby, jakie będą zwlekały z zeznaniem podatkowym albo zapłatą należnego podatku zbyt długo, utracą prawo do przepisania 1%. Lepszą metodą jest przynajmniej dostarczenie pustego zeznania i dokonanie korekty w czasie miesiąca, niż opóźnienie. Obowiązkiem koniecznym jest też spłacenie w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę podliczenia kwoty, która ma zostać przeznaczona na rzecz organizacji pożytku publicznego, w terminie dwóch miesięcy od przedawnienia terminu dla wysłania zeznania podatkowego. Przypominamy, że podatnicy rozliczający się ryczałtowo, mają na to czas do 31 stycznia danego roku, natomiast reszta do 30 kwietnia.

Lista organizacji

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajdziemy oficjalną listę organizacji pożytku publicznego, które mają kwalifikacje do otrzymania 1% podatku. Wraz z dniem 15 grudnia roku podatkowego na domenie Biuletynu Informacji Publicznej powinien być zamieszczony wykaz organizacji pożytku publicznego, według stanu w dniu 30 listopada. Gdy organizacja nie ujawniła numeru rachunku bankowego albo zmieniła go między 15 marca do 31 lipca roku następującego po przerabianym roku podatkowym, naczelny urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1% podatku. Na liście OPP nie znajdą się instytucje, które mają powiązanie z wyrobów z przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, winiarskiego, spirytusowego, piwowarskiego i pozostałych alkoholowych wyrobów o zawartości alkoholu przekraczającej 1,5% jak też wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem owych metali lub handlu owymi wyrobami.

Przekazując 1% naszego podatku dochodowego, czy poprzez pit 37 formularz interaktywny czy drogą tradycyjną, nie otrzymujemy niczego, ale również niczego nie tracimy. Możemy jednak wybrać, do kogo pójdą pieniądze. Gdy nie wybierzemy konkretnej działalności, pieniądze trafią do budżetu państwa.

Zobacz też: pit-38

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>