Jakiego wyboru formularza dokonać? Różnice w pit 36 a Pit 37

Posted by on lut 11, 2014 in | 0 comments

Dużo rodzajów PIT powoduje, iż dużo osób nie jest pewnych, jaka deklaracja ich traktuje. Często pojawia się pytanie, która jest rozbieżność pomiędzy pit 36 a pit 37 i jaki spośród nich należy podać do urzędu.

Skąd wziąć formularz?

Najłatwiej będzie złożyć pit 37 online poprzez nieodpłatne programy do obsługi PIT. Istnieje więc najpraktyczniejszą metodę, aby w przystępny i szybki sposób, bez ruszania się z domu załatwić wszystkie formalności. Procedura jest nadzwyczaj przydatna, i większość programów udostępnia instrukcję krok po kroku, umożliwiającą to zagadnienie. Dużo osób chwali sobie interaktywny pit 37 także możliwość poprawiania błędów na bieżąco. Plik wygląda prawie identycznie jak pdf, jednak możemy dokonać go elektronicznie, a po zakończonej edycji wydrukować. Jeżeli jednak nie jesteśmy miłośnikami takich rozwiązań, wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘ pit 37 pdf ’ będziemy potrafili zdjąć i wydrukować pusty, zdolny do uzupełnienia druk. Potrzebuje to trochę większego nakładu pracy, i każdy błąd generować będzie konieczność ponownego wydrukowania formularza i odręcznego uzupełniania od początku. Ostatnią, jednak pochłaniającą najwięcej pracy możliwością jest odebranie wydrukowanego druku (najlepiej wraz z kilkoma zapasowymi kopiami) prosto z najbliższego urzędu skarbowego. W podobny sposób jesteśmy w stanie dokonać większość pozostałych formularzy w tym PIT-36. Pracodawcy, na których spoczywa obowiązek wystawienia pracownikom zaświadczenia o przychodach, także mogą dokonać pit 11 przez internet.

Dla kogo PIT-36?

Podobna broszura została sporządzona dla PIT-36 (i wielu różnych formularzy). Dowiemy się, że dotyczy osób fizycznych, które: niezależnie od liczby źródeł przychodów prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej lub prowadziły działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Podatnicy zobowiązani do wypełnienia druku PIT-36 wpływy mogli też osiągnąć z najmu, dzierżawy czy z pozostałych umów o odpowiednim charakterze opodatkowane na ogólnych zasadach oraz ze źródeł położonych za granicą. Deklaracja ta będzie jednocześnie potrzebna w przypadku przychodów, od których obywatele byli zobowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, a jeszcze dla dochodów z pozostałych źródeł, opodatkowanych na całych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani obywatel nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek. Jak powiedziano w broszurze, dokument PIT-36 przeznaczony jest jednocześnie dla obywateli opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i razem z dochodami partnera albo w sposób przewidziany  dla osób wychowujących bez partnerów dzieci. Szczegóły dotyczące łącznego opodatkowania małżonków istnieją w dokumencie widocznym na stronie Ministerstwa Finansów.

Wypełniam PIT-37

Przepisy prawa z detalami określają, kto powinien wykorzystać ten dokument przy składaniu deklaracji podatkowej. Wśród wykazanych osób są te, które osiągnęły przychody na terenie Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z urzędu: wynagrodzeń oraz własnych przychodów ze stosunku pracy, przychodów z pracy wykonywanej osobiście, emerytur oraz rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, zasiłków finansowych z ubezpieczenia społecznego, przychodów z praw autorskich oraz różnych praw majątkowych. Do obecnej części kwalifikują się również osoby, które nie pomniejszają dochodów o straty z lat ubiegłych, nie mają obowiązku doliczać dochodów małoletnich dzieci, a dodatkowo nie miały pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Ministerstwo Finansów zastosowało do pit37 objaśnienia w formie broszury. Spośród niej potrafimy się szczegółowo dowiedzieć, kto i na których zasadach powinien wykonać właśnie ten dokument.

Elementarna różnica między oboma formularzami obowiązuje źródła wykazywanych w nich przez podatników zysków. Większość osób interesować będzie dokument PIT-37, z powodu faktu uzyskiwania zysków z pracy bądź pozostałych źródeł, kiedy występuje osoba wypłacająca wynagrodzenie i dająca zaliczkę na podatek. PIT-36 jest skierowany do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, na które nałożono skalę podatkową na wartościach ogólnych.

Zobacz! pit-38

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>