Jak szybko i poprawnie uzupełnić pit 36

Posted by on lut 14, 2014 in | 0 comments

Inwestorzy, prowadzący działalność gospodarczą mogą być w rozterce jak rozliczyc pit 36 bez zużycia dużej liczby czasu. Wbrew pozorom jest to łatwe i nie powinnosprawiać nam kłopotów. Poniżej przedstawiamy opis najważniejszych części druku PIT-36.

Części A i B  

Rozliczenie pit 36 poczynamy od podania miejsca i celu przekazywania oświadczenia. Na start podajemy nazwę urzędu skarbowego, który jest nam przydzielony ze względu na adres zamieszkania, lub jeżeli jesteśmy poza krajem – do urzędu odpowiedniego dla osób zagranicznych. Część B polega na wprowadzeniu danych osobowych, co nie powinno sprawić większych problemów.

Części C i D

poczynamy od podania miejsca i celu przekazywania oświadczenia. Na wstępie prezetujemy nazwę urzędu skarbowego, który jaki nam przydzielono ze względu na adres zamieszkania, lub jeżeli jesteśmy poza krajem – do urzędu odpowiedniego dla osób zagranicznych. Część B polega na wprowadzeniu danych osobowych, co nie powinno sprawić większych problemów.

Do uzupełnienia tych części potrzebne będą formularze sporządzone przez płatników jak:PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R. Pomocą będzie pit 36 wzor  powszechnie dostępny w Internecie lub gotowe zeznanie znajomego. Jeśli jednak dokładnie przeanalizujemy każdą stronę, damy radę i bez pomocy. Przykładowo, w wierszu pierwszym wypełniamy kwoty przychodów oraz kosztów nabycia zysków ze stosunku pracy lub z tytułu ubezpieczeń społecznych. Wiersz drugi wypełniają emeryci, podając wielkość swoich emerytur, rent lub świadczeń przedemerytalnych. W zależności od tego, z którego typu źródła uzyskaliśmy pieniądze, ten wiersz części D musimy zrealizować. Często to program pit 36 uczestniczy w obliczeniach oraz przenosi nas automatycznie przez tok przeprowadzenia deklaracji.

Części E i F

Część E to stanowisko do podliczenia strat, dochodu zwolnionego z opodatkowania lub opłat na ubezpieczenie społeczne. Należy myśleć, iż odliczenie straty przysługuje tylko od dochodu z obecnego samego źródła, które dało stratę. W przypadku opłat na ubezpieczenie społeczne kwotę wydatków z tytułu opłat na ubezpieczenia społeczne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Część F jest z kolei przeznaczona dla podatników, korzystających z ulg oraz odliczeń od dochodu oraz zwolnień. W pit 36 przykład to odliczenie od dochodu wydatków mieszkaniowych.

Części G i H

Pierwsza z nich zająć powinna osoby, które utraciły prawo do ulg i zwolnień, co za tym stoi mogą posiadać kwoty zwiększające podstawę opodatkowania lub minimalizujące stratę. Jak pokazuje Ministerstwo Finansów: „Jeżeli poniesiona przez podatnika w roku podatkowym strata ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie jest mniejsza niż kwota utraconej ulgi lub zwolnienia, podatnik w pierwszej kolejności dokonuje zmniejszenia tej straty, natomiast o pozostałą część kwoty utraconej ulgi lub zwolnienia zwiększa podstawę opodatkowania”. 

Część H to miejsce na obliczenie podatku, co większość programów wykona za nas. Skala podatkowa dzieli się wg podstawy obliczenia podatku na większą bądź mniejszą od ok. 85,5 tys. złotych. Stanowi to jednak wartość ruchomą, potrafiącą zmieniać się w poszczególnych latach.

Dokument PIT-36 wybieramy, gdy jako osoby fizyczne prowadzimy działalność gospodarczą (pozarolniczą), opodatkowaną na ogólnych zasadach przy użyciu skali podatkowej. Obowiązuje to również osób, jakie:

a) uzyskały dochody z tytułu najmu, dzierżawy czy podobnych umów, opodatkowane na ogólnych zasadach,

b) z jakich byli zobowiązani sami opłacać zaliczki na podatek,

c) uzyskały dochody ze źródeł zagranicznych czy różnych, opodatkowanych na ogólnych zasadach, z jakich ani płatnik, ani obywatel w przeciągu roku skarbowego nie był w obowiązku odprowadzać zaliczek.

Dla pit 36 objaśnienia mające uszczegółowione dane znajdują się w broszurze na stronie Ministerstwa Finansów.

Składając pit pamiętajmy o podaniu właściwego identyfikatora fiskalnego, czyli numeru NIP bądź PESEL. Numer PESEL podają jednostki, jakie nie posiadały działalności gospodarczej, nie były podatnikami od towarów i usług, nie były płatnikami. Jeśli któryś z warunków nie jest przeprowadzony, należy użyć numeru NIP.

Miejmy na uwadze, iż moment składania deklaracji podatkowych jest niewielki a my, jako obywatele powinniśmy je dołączyć. Naszą powinnością jestdowiedzieć się, do czego służą indywidulane druki do wypełnienia  w Skarbówce. Mając to na uwadze unikniemy stworzenia możliwego błędu i zyskamy cenny czas. Zapoznajmy się zatem z pitem 36. 

Zobacz też! program pit

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>