Jak obliczyć i złożyć dokument Pit 11

Posted by on lut 22, 2014 in | 0 comments

PIT-11 jest formularzem informującym o dochodach podatnika, jaki musi być przesłany do urzędu skarbowego oraz samego podatnika, poprzez płatnika (np. pracodawcę). Nieprzekraczalny termin składania pit 11 to 28 lutego roku następującego, po rozliczanym roku podatkowym.

Niezbędne informacje

Żeby rozliczenie pitu 11 było uwzględnione, muszą ukazać się w nim dane takie jak: uzyskane poprzez pracownika w roku podatkowym zyski, koszty otrzymania zysków, wartość wypłaconych poprzez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy, a jeszcze wartości opłaconych składek ZUS tak jak ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne. W zestawieniu powinny spotykać się jeszcze różne kwoty, w współzależności od opłacanych składek lub pozyskanych przychodów. Należy jednakże zweryfikować czy całe kwoty są poprawne, jako iż pracownik najprawdopodobniej odszuka  błędy w dokumencie oraz zwróci się pisemnie o zmiany oraz właściwe poprawki.

Jak złożyć dokument

PIT-11 także do urzędu skarbowego, jak również do pracownika wolno oddać na trzy możliwości. Pierwszym z nich istnieje osobiste doręczenie dokumentu obu stronom. Pracownik ma obowiązek podpisać dowód odbioru, który powinien stanowić składany w dokumentach przedsiębiorstwa. Osobny sposób, to nadanie deklaracji listem poleconym. Poświadczenie nadania należy zabrać, jako iż będzie ono stanowiło przykład wysłania danych o czasie. Coraz powszechniejsze są jednakże e deklaracje pit 11. Do pracownika wolno przesłać dokument mailowo, o ile przedstawia on na to zgodę, a pracodawca dysponuje podpisem elektronicznym. Taki podpis internetowy będzie również niezbędny przy tworzeniu pit 11 online do urzędu skarbowego. By dostać taki podpis, jedynym wymogiem jest konieczność jednorazowego oddania do określonego płatnikowi urzędu dokumentu UPL-1 w postaci papierowej. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi czy aplikacji powstanie m.in. szansa automatycznego podpisania elektronicznie nadanych deklaracji.

Zaliczany okres

Zanim zapytamy jak obliczyc pit 11 warto zastanowić się nad okresem, jaki powinno się wziąć pod uwagę w rozliczeniach. Przepisy nie są dokładne w stosunku do tych wiadomości. Wolno zatem przyjąć, iż dobry czas płynie z umowy o pracę, jeśli wynagrodzenie jest płatne do końca każdego miesiąca lub okres wypłaty, jeśli trwa ona w bieżącym miesiącu. Pracując najpierw na umowę zlecenie, a potem na umowę o pracę, PIT-11 wystawia się za pełny rok podatkowy. Jeśli pracownik korzystał z urlopu wychowawczego oraz  pracował zaledwie parę miesięcy w roku, a stosunek pracy nie ustał, PIT-11 wykonywany jest jednocześnie za cały rok. Jeśli natomiast nie uzyskał on w czasie całego roku żadnych zysków, nie posiada konieczności wytworzenia takiej deklaracji.

Konsekwencje niezłożenia dokumentów

Wszelkie regulacje oraz terminy pochodzą z ustawy o podatku dochodowym, a ich nieprzestrzeganie może zawierać konsekwencje określone w kodeksie karnym skarbowym. Oddanie deklaracji po czasie może zostać uznane za wykroczenie, za które przyznana będzie kara pieniężna (nawet do 20-krotności najmniejszego wynagrodzenia). Przy opóźnieniu w złożeniu PIT-11 wolno oczekiwać na dolne granice kary (pewnie im dłuższe, tym kara większa). Górne granice anonsują o czynach, o większej szkodliwości społecznej jak np. niepłacenie podatków w czasie. Kary można uniknąć poprzez wyrażenie tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia wraz z informacją, dlaczego czyn ten został popełniony.

Zgodnie z działającym prawem przedsiębiorca musi wystawić PIT-11 pracownikom, jacy byli obok niego zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie bądź umowę o dzieło. Umożliwia on podatnikom w wypełnieniu deklaracji, w części o nabytych w przeciągu roku przychodach. Jeśli przedsiębiorstwo współpracuje z biurem rachunkowym, przejmującym się także sprawami kadrowymi, sam właściciel nie potrzebuje tego wykonywać osobiście. Dla pit 11 druk do wypełnienia wolno wziąć z urzędu skarbowego, wydrukować z Internetu lub zrealizować online.

Zobacz też! sii.org.pl

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>