Grający na giełdzie a rozliczenia z podatku dochodowego

Posted by on lut 1, 2014 in | 0 comments

Gracze, którym udało się uzyskać sukcesy na giełdzie, muszą dbać o opcjonalnym rozliczeniu podatkowym, wypełnić deklarację pit-38 i przesłać ją do urzędu skarbowego. Co więcej, również osoby jakie poniosły stratę, mają obowiązek wykazać ją w rocznym rozliczeniu.

Osobom aktywnie inwestującym na giełdzie, termin podatek giełdowy pewno nie jest obcy. Stanowi on zatem typ podatku dochodowego od osób fizycznych, istniejący też jednym spośród sposobów podatku z zysków kapitałowych. Popularny istnieje także pod nazwą podatku „Belki”, jako iż w 2004r. został ustalony przez ówczesnego wicepremiera oraz ministra finansów – Marka Belkę. Aby nie podpaść urzędowi, warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami, które prezentujemy poniżej.

 

Podstawowe informacje

Warunki na których rozliczany był podatek 2013 nie różnią się od tych w ubiegłych latach. Póki co nie są także planowane znaczące zmiany w przyszłości. Podatek obowiązuje przede wszystkim dochodów zarobionych dzięki nakładom w obligacje, akcje czy kontrakty terminowe. Istotne jest to, że dochody te nie składają się w żaden sposób z tymi, uzyskanymi z innych źródeł. Obowiązująca stopa procentowa to 19%, bez względu na wartości wpływu (istnieje progresja). Płatnikiem podatku giełdowego nie zawsze natomiast będzie inwestor. W wypadku odsetek z obligacji czy dywidend podatek potrącony zostanie automatycznie już przy wypłacie.

 

Jaki formularz?

 

Aby rozliczyć się z podatku od przychodów giełdowych, wykorzystanie pitu 38 będzie nieodłączne. Dane konieczne do wykonania tego druku wysłane zostaną przez biuro maklerskie w postaci druków PIT-8C. Każdy rachunek papierów wartościowych będzie wiązał się z innym formularzem. W stosunku z tymże, jeśli posiadamy kilka rachunków maklerskich, jesteśmy zmuszeni liczyć się z otrzymaniem kilku PITów. Informacje przenosimy na druk pit 38 poprzez zsumowanie wartości z całych deklaracji domów maklerskich. Nie robi to poważniejszych trudności niż wypełnienie standardowego dokumentu PIT-37.

Rozliczamy stratę

 

W rozliczeniu należy też uwzględnić poniesioną stratę, skoro wolno ją złożyć w przyszłych latach w ujęciu identycznego źródła przychodu. Nie będzie potrafiła ona natomiast umniejszyć podatku płaconego np. w układzie z dochodem z tytułu umowy zlecenia czy umowy o pracę. Na odliczenie straty mamy maksymalnie pięć lat, a wielkość obniżenia podatku w którymkolwiek spośród tych lat nie może być liczniejsza niż połowa wykazanej wcześniej kwoty straty.

Małżonkowie nie mogą rozliczać się razem

 

Istotna wiadomość dla osób będących w układzie małżeńskim. Dochody wzięte z lokat na giełdzie, nie ograniczają ani nie skazują na ostracyzm prawa małżonków do wspólnego rozliczenia fiskalnego. Wszystko dzięki wymienionemu wcześniej niełączeniu dochodów giełdowych z dochodami spośród pozostałych źródeł. Oczywiście jak wcześniej, mogą więc złożyć wspólne zeznanie podatkowe z tytułu przychodów z umowy o pracę. Dochodów giełdowych rozliczyć wspólnie jednak nie można. Nawet jeżeli rachunek maklerski bierze pod uwagę współwłasność, wszystkie wpływy oraz koszty zostaną wydane oraz pokazane w różnych drukach PIT-8C. Oznacza to, iż każdy spośród państwa musi oddać odrębne zeznanie podatkowe.

Gdyby nie rozumiesz jak wypełnić pit 38 zachęcamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi artykułami, w jakich szczegółowo wyjaśniamy gdy się za to zabrać. Tytułem krótkiego wprowadzenia, deklaracja przedstawia się z dwunastu części (A-L), z czego ostatnia przeprowadzana jest przez fiskusa. Do zrealizowania zeznania konieczny będzie numer PESEL (od końca 2011 roku nie musimy korzystać z numeru NIP). Opis wykonywania wszystkiej z części odpowiedzialny jest zarówno na stronie Ministerstwa Finansów. Ażeby uzyskać rzetelniejsze informacje wolno zwrócić się do Krajowej Informacji Podatkowej (tel. 801 055 055, a dla telefonów komórkowych: 22 330 0330). W wypadku wątpliwości oraz niejasności dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika, warto odnieść się do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Zobacz też! program pit 38

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>