Deklaracje pit 37. Program do wypełniania. Korekty

Posted by on mar 29, 2014 in | 0 comments

Dużo osób nie jest pewnych jak obliczyc pit 37 albo podczas jego realizowania popełnia błędy obliczeniowe. Podatnik, który spostrzegł, że wprowadził błąd jest zobowiązany uzupełnić korygującą deklarację. Korektę można składać bez ograniczeń.

Składanie korekty

Rozpisanie korekty jest zdecydowanie proste i do jej zrobienia wymagany jest wzór pitu 37 lub innego, którym się rozliczaliśmy. Zaznaczamy rubrykę „korekta zeznania” i przyłączamy pisemne wyjaśnienie korekty, w którym musimy zaznaczyć uzasadnienie korekty oraz tego do czego się ona odnosi. To wszystko można zrealizować elektronicznie wykorzystując program darmowy pit 37 dostępny online, dodając załącznik ORD-ZU. Jeśli błędy w zeznaniu wychodzą na jaw po latach, przy składaniu korekty musimy użyć formularza obowiązującego w danym roku. Nie da się w postaci elektronicznej bez e-podpisu, dokonywać korekty deklaracji, która przedtem była dostępna jedynie w postaci papierowej, a aktualnie jest możliwość dostarczenia jej elektronicznie. Można tymczasem naprawić elektronicznie formularz, który złożyliśmy w postaci papierowej, a w zeszłym roku był dostępny zarazem w postaci elektronicznej.

Przeciwwskazania i odsetki

Regulacje prawa podatkowego zezwalają na korektę rocznych deklaracji podatkowych gdy wobec podatnika nie rozpoczęło się wszczęte postępowanie podatkowe czy też kontrola podatkowa. Dopiero po zakończeniu jej oraz po zakończeniu postępowania podatkowego opcja poprawy jest przywracana. Korektę wykonać można jeszcze przed terminem płatności podatku. Przy takiej okazji nie ma sensu płacić odsetek za spóźnienie. W razie błędu prowokującego konieczność zwiększenia płaconego podatku, prócz dołączenia poprawki druku, należy również opłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płaceniu podatku. Teraz stawka odsetek za zaległości podatkowe mierzy 10%.

1% podatku

Jest funkcja przeznaczenia 1% podatku organizacji pożytku publicznego poprzez korektę pit37 Ministerstwo Finansów oraz Izba Skarbowa przypominają jednak, że w tej sytuacji korekta formularza podatkowego musi być złożona podczas miesiąca od minięcia terminu złożenia formularza podatkowego. Warunkiem niezbędnym jest dodatkowo zapłacenie w pełnej sumie podatku należnego stanowiącego podstawę ustalenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, mieszcząc się w okresie dwóch miesięcy od minięcia terminu na złożenie deklaracji podatkowej.  Podatek będący punktem wyjścia obliczenia 1% będzie traktowany jako spłacony w kompletnej wysokości również, gdy zaległość podatkowa nie przeciąży wartości trzykrotnej wartości opłaty dodatkowej, odciąganej za polecenie przesyłki listowej przez Pocztę Polską S.A.

Jak urząd sprawdza deklaracje

Urząd skarbowy prowadzi czynności poprawcze polegające na wynajdowaniu prostych błędów w deklaracjach. Gdy zmiana wielkości podatkowego zobowiązania, kwoty zwrotu podatku albo straty nie przewyższa 1000zł, urząd samodzielnie dokonuje korekty i przesyła poprawioną deklaracje pit 37 do obywatela, który może czekać 14 dni na ogłoszenie sprzeciwu. Gdy sprzeciw nie będzie zgłoszony, druk jest uznany za skorygowany. Fiskus ma prawo także zwrócić się do podatnika o skorygowanie deklaracji i złożenie sensownych wyjaśnień.

Gdy po skończeniu deklaracji podatkowej, okazuje się że popełniliśmy błąd, należy złożyć korektę razem z pismem przedstawiającym przyczyny tego błędu. Korektę powinny złożyć zarazem osoby, które np. odnalazły dokumenty umożliwiające uzyskanie ulgi. Przepisy nie wprowadzają ograniczeń w kwestii ilości dołączanych korekt, co oznacza że można wysyłać je aż do skutku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mamy obowiązek to zrobić przed tym, jak sprawa przedawni się, czyli w ciągu pięciu lat. Mamy prawo użyć program do rozliczania pit 37 oraz reszty formularzy, żeby uprzyjemnić sobie zadanie. Większość dostępnym programów jest darmowa i dostępna online.

Sprawdź!  program pit

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>