Deklaracja straty

Posted by on mar 18, 2014 in | 0 comments

Inwestor dokonujący pomyślne transakcje giełdowe nie uniknie podatku od zgarniętego z tej racji zarobku, a więc i wysłania w odpowiednim terminie formularza podatkowego pit38. Co interesujące, w trakcie wypełniania formularza należy umieścić również stratę.

Gdy łączna liczba kosztów pozyskania dochodów jest większa od dochodów zdobytych z racji odpłatnego oddania papierów wartościowych, mamy kontakt ze stratą podatkową. Mamy obowiązek wykazać ją w pit 38 druk pod tym numerem dotyczy podatków od zysków giełdowych. O tym, czemu wypada to zrobić a także o sytuacjach, kiedy ta kwestia bywa nieoczywista, mówimy w niniejszym artykule.

Deklaracja straty

Strata to efekt poniesienia przez rozliczającego się kosztów podatkowych wyższych aniżeli osiągnięty przez niego przychód. Są dwa główne czynniki, przez które opłaca się pofatygować i uzupełnić deklarację dotyczącą straty. Pierwszy, to pominięcie sankcji wywodzących się z braku przedstawienia zdobytych dochodów (tutaj straty). Jeżeli nie dokonamy pit 38 objaśnienia przed skarbówką mamy pewne. Drugi czynnik to sposobność pomniejszenia podstawy opodatkowania w następnych latach. Jeżeli w poprzednich latach, okazywaliśmy stratę, mamy możliwość zmniejszyć stawkę płaconego podatku w przyszłości. Możemy to zrobić za pośrednictwem obniżeja o jej wysokość dochodów, otrzymywanych z jednego źródła, w ciągu przyszłych pięciu lat.

Odliczenie tyczy się tylko i wyłącznie strat wniesionych z okazji odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych (czyli krótka sprzedaż),
  • pochodnych instrumentów finansowych,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

Co ważne, graniczna wysokość obniżki dla jednego roku nie przekracza 50% wykazanej wcześniej kwoty straty. Suma w pozycji 28 („Straty z lat ubiegłych”) nie powinna również przewyższyć kwoty przychodu w pozycji 26. tego samego formularza, co pit-38 broszura dokładnie określa.

 

Odliczenie straty z udziału w funduszu inwestycyjnym

 

Regularnie spotykaną sytuacją jest ta, kiedy w łącznym roku podatkowym inwestor osiąga zarobek, który ma obowiązek opodatkować z okazji samodzielnego inwestowania na giełdzie, a jednocześnie ponosi stratę w związku z uczestnictwem w funduszu inwestycyjnym. Wielu podatników rozważa wtedy, czy taką stratę odlicza się w pit 38 druk 2012 lub w innych latach.

Urząd skarbowy tłumaczy prawo tym sposobem, że inwestorzy nie mają możliwości jednoczyć inwestycji giełdowych z zarobkami pozyskanymi za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego. 

Strata z akcji upadłej spółki

Upadłość spółki i zniesienie jej akcji z obrotu to jeszcze nie jest podstawa zeznania straty o wysokości sumy, którą inwestor przeznaczył na zyskanie jej udziałów. Tego typu wydatek kwalifikuje się jako koszt zyskania przychodu, w momencie gdy będzie miało miejsce odpłatne ich zbycie. Przydatny dla celów pit 38 przykład to sprzedaż takich akcji za skrajną kwotę, np. 1 grosz. Nie może być to jednak darowizna, gdyż jedynie odpłatne przekazanie zezwala wydatek na jej zakup zaliczyć jako koszt podatkowy.

Wydalenie akcji skończonej spółki z obrotu wcale nie oznacza, że nie można już prowadzić obrotu dotyczącymi jej papierami wartościowymi. Dokonuje się tego poprzez umowy cywilnoprawne. Jeżeli akcje cały czas są umieszczone na rachunku maklerskim, przerzucenie praw własności ma miejsce w sytuacji dokonania należytego zapisu na rachunku papierów wartościowych.

Powyższa interpretacja bywa dla niektórych zaskakująca. Wszak dochody z racji odsprzedania papierów wartościowych na giełdzie lub z udziału w funduszach wynikają z jednego źródła, a poza tym, podatkuje się je wedle 19% stawki podatku. Różnica polega na tym, że są odmienne regulacje opodatkowania. Jeżeli przychód został osiągnięty ze zbycia akcji, opodatkowujemy go na zasadach ogólnych, uzupełniając deklarację PIT-38. W przypadku przychodów z funduszu, płatnikiem zostaje Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, natomiast podatek jest pobierany ryczałtem.

Ze względu na sposób poboru podatku, nie ma także możliwości zmniejszenia przychodu z funduszy o straty z reszty funduszy kapitałowych.

Formularz pit 36 program PIT pit 2014 odliczenia podatkowe PIT 36 pit online PITy pit 2013 podatki Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>